Zaprojektuj i Zbuduj - GDDKiA & URS Polska
» Program pilotażowy » Przykłady projektów Zaprojektuj i Zbuduj na świecie

Przykłady projektów Zaprojektuj i Zbuduj na świecie

Scott Wilson aktywnie brał udział w rozwoju systemu prowadzenia procesu inwestycyjnego „Zaprojektuj i zbuduj” w sektorze drogowym, który dokonał się w ciągu ostatnich 15 lat w Wielkiej Brytanii. Przy tego typu kontraktach Wykonawca jest odpowiedzialny za inwestycję od jej zaprojektowania do oddania do użytkowania. Podstawową motywacją klientów przy wprowadzaniu tego systemu była próba rozwoju takiej formy kontraktu, która pozwoliłaby Wykonawcy na zaproponowanie innowacyjnego projektu, gdzie nowe rozwiązania Wykonawca może wprowadzić na etapie projektu budowlanego i wykonawczego, za niższą cenę, z korzyścią i dla Klienta i Wykonawcy.  Dodatkowym powodem było wprowadzenie europejskiego prawa o konkurencji, które zabraniało specyfikacji pozwalających na użycie materiałów tylko jednego producenta.

Wprowadzenie tej formy kontraktów wymagało fundamentalnej zmiany w podejściu klientów i ich projektantów – odejścia od metody specyfikacji, która opisywała bardzo szczegółowo jak Wykonawca powinien wykonywać roboty w kierunku metody wynikowej, która opisuje jedynie zakres i ogólny standard robót, a metody ich wykonania, szczegółową dokumentację projektową i harmonogram pozostawia w gestii Wykonawcy.

Dalszy rozwój metody doprowadził do stosowania przetargów, w których wykonawca oceniany jest nie tylko ze względu na cenę, ale również deklarowany czas wykonania zadania, stopień utrudnienia w obecnym ruchu oraz długość okresu gwarancyjnego.

Jako doradca GDDKiA Scott Wilson, w celu wprowadzenia systemu „Zaprojektuj i zbuduj” w sektorze drogowym w Polsce i zaadaptowania go do polskich warunków prawnych, będzie korzystał ze swoich doświadczeń z Wielkiej Brytanii i innych krajów na całym świecie.

Aby zobaczyć przykłady projektów drogowych prowadzonych w systemie „Zaprojektuj i zbuduj” kliknij tutaj.

 

Kontakt

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
ul. Wronia 53
00-874 Warszawa
Tel. +48 22 375 88 88

kancelaria@gddkia.gov.pl

URS Polska Sp. z o.o.
ul. Rejtana 17
02-516 Warszawa

Tel: +48 22 427 37 00
Fax: +48 22 427 37 01

warsaw@urs.com